landing page html templates

Vítejte na stránkách ZKO Štěpánov Kynologický klub

Jsme organizací, kterou zastřešuje Český kynologický svaz
se zaměřením na sportovní výcvik psů všech plemen.

Kurzy poslušnosti

Začínáte s výcvikem a nevíte, co vzít s sebou?

1. Očkovací průkaz psa, ve kterém je potvrzeno jeho očkování.

2. Kvalitní obojek, ze kterého se pes snadno nevyvlékne - nejlépe hladký kovový nestahovací, případně kožený.

3. Pevné vodítko o délce cca 1,5 metru – kožené nebo ploché pletené. V žádném případě ne samonavíjecí.

4. Stopovací vodítko o délce 10 metrů – ploché pletené lehké. I když jeho název říká, že ho budete používat na stopování, ze začátku ho budete potřebovat i při výcviku k poslušnosti (např. při nácviku přivolání). Místo obojku můžete při stopování zvolit také postroj.

5. U větších plemen pevné vodítko o délce 4 metry pro nácvik obrany, případně postroj.

6. Náhubek – pro bojovně naladěné psy starší 6 měsíců. Budete ho potřebovat i při cestování vlakem nebo jinými prostředky hromadné dopravy. Potřebnost při výcviku vám individuálně poradí výcvikář.

7. Misku na vodu – zejména v letních měsících, aby se pes při přestávkách mohl napít.

8. Oblíbenou hračku – zejména u štěňat (např. pískací hračku, míček, provazový uzel,...). Pomůže vám při motivaci psa při výcviku, budete ji potřebovat i při nácviku aportování (aportovací činku budete potřebovat až později při pokročilejším výcviku).

9. Pamlsky (odměny) – cokoliv, co má váš pes rád, např. párek nebo sýr nakrájený na kostičky, piškoty nebo jiné mňamky (neměly by to být granule nebo to, čím psa běžně krmíte) – vždy menší kousky, aby je pes rychle zkonzumoval, ale současně se nenajedl. Musí jich být dostatek pro celou dobu cvičení...

Pamlsky uložte tak, abyste mohli psa odměnit bezprostředně po správně provedeném cviku (při zdlouhavém vytahování pamlsku si pes už nespojí pamlsek s tím, za co ho vlastně dostal). Vhodným prostředkem je např. ledvinka.

A teď zbývá jen přibalit veliký pytlík trpělivosti, dobrou náladu, svého psa a přijít mezi nás.

Základní pravidla výcviku

(Pro nové zájemce o výcvik)
Při první návštěvě cvičiště předložíte ke kontrole očkovací průkaz psa, vyplníte si přihlášku a zaplatíte účastnický poplatek. Přijděte proto raději o něco dříve. 

• Základní výcvikový kurz začíná v 8:00hod. Buďte prosím dochvilní. Instruktor, který se Vám bude věnovat, tak činí ve svém volném čase bez nároku na odměnu. Dochvilnost je jeden ze způsobů, jak dát najevo, že si jeho práce ceníte. Navíc na Vás ostatní cvičící čekat nebudou, takže pozdním příchodem ztrácíte hlavně Vy. 

• Ráno před výcvikem psa nekrmte. Jednak po nakrmení by měl pes odpočívat a nikoliv vykonávat fyzickou aktivitu, jednak psa budete motivovat pamlsky. Proto musí být hladový a na dobrůtky od Vás se těšit.

• Při výcvikových lekcích Vás instruktor seznámí se základy ovladatelnosti psa, povelovou technikou, způsobem nácviku jednotlivých cviků. Nebojte se zeptat, pokud něčemu nebudete rozumět. Zákon schválnosti říká, že pes si nic nezapamatuje spolehlivěji, než špatně naučený cvik :) (Další zákon říká, že nic není těžšího, než odnaučit psa špatně naučený cvik. :-)

• Výcvik psa bude trvat měsíce, je to běh na dlouhou trať. Aby se pes cviky naučil a spolehlivě je vykonával, je nutné, abyste s ním vše denně procvičovali! Učení má smysl jen tehdy, pokud se často opakuje. Nejefektivnější je cvičit 2-3x denně po 5-10 minutách. Je zbytečné cvičit déle - štěně nebo pes - začátečník se rychle unaví. Výcvik musí psa bavit. Proto jej nezapomeňte výrazně (!) chválit, motivovat a odměňovat. Neopakujte jeden cvik do nekonečna a také se nesnažte v pěti minutách procvičit všechny cviky, které znáte. Cvičení zakončujte vždy cvikem, který pes dobře a spolehlivě vykoná (třeba i tím nejjednodušším), abyste psa mohli na závěr radostně pochválit a odměnit.

• Cvičte se psem při každé vhodné příležitosti - doma nebo na vycházkách, zpočátku v prostředí bez rušivých podnětů (jiní psi, lidé, cyklisti, apod.), které by odváděly pozornost psa od výcviku. Pokud zrovna nebudete mít správnou náladu, raději výcvik vynechejte. Psovi tím uškodíte méně, než případnou zlostnou reakcí na jeho chyby.

• Při výcviku psa je nejdůležitější důslednost. Jestliže jednou vydáte povel, pes jej musí splnit, třeba s Vaší dopomocí. Nedávejte více než jeden povel. Dalším opakováním povelu psa pouze naučíte, že poslechnout stačí až na pátý, desátý, x-tý povel…. Pokud si nejste jisti, zda budete moci psa přimět, aby požadovaný povel vykonal, raději jej nevydávejte a situaci vyřešte jinak (např. místo povelu „Ke mně“ si pro psa dojděte).

• Na cvičišti mějte psa uvázaného na vodítku, dokud jej nelze spolehlivě ovládat pouze hlasem. Předejdete tak případným konfliktům nebo rvačce s jiným psem. Psi, kteří mají tendenci napadat druhé, musí nosit náhubek. Za škody způsobené psem zodpovídá jeho majitel!

•Před cvičením psa řádně vyvenčete. K venčení však nejsou určeny komunikace bezprostředně kolem cvičiště (v okolí obytných domů), ale vzdálenější polní cesty. Pokud se Vám pes vyvenčí v okolí cvičiště, je nutné po něm uklidit. Předejdete tak konfliktům s místními obyvateli, kteří nemusí být všichni Vašim výcvikovým aktivitám nakloněni. Pokud se Vám pes vykálí během výcviku, je samozřejmé, že po něm uklidíte také. Nenechávejte ani psy (hlavně samce) značkovat v areálu cvičiště. Pachové značky působí při výcviku velmi rušivě.

• Pes i Vy byste se měli na společnou práci těšit. Necvičte se psem nemocným, bezprostředně po očkování, unaveným. Pes stejně jako Vy má právo necítit se dobře. Pokuste se psa více motivovat. Pokud pes opravdu lajdá, zlobí nebo provokuje jiné psy, jako trest postačí zvýšit hlas, škubnout vodítkem nebo vytřepat za kůži na krku. Trestem může být i okamžité ukončení výcviku, odložení psa a jeho důsledné ignorování.

Rozhodně do výcviku nepatří hrubé zacházení se psem, zakázáno je jakékoliv surové chování, bití psa vodítkem, kopání apod.!!!

AKTUALITY

Novinky / Aktualizace.
ZKO Štěpánov Kynologický klub.

KONTAKT

Kontakty vedení.
Kde nás najdete.

Návštěvní kniha

Pro vaše názory, připomínky
dotazy a vzkazy.

Galerie

Fotografie z akcí
ZKO Štěpánov.